Najbardziej znany twórca baśni na świecie

Jaki jest najbardziej znany duński pisarz? Prawdopodobnie większość z nas wymieniłaby w tej kategorii Hansa Christiana Andersena, XIX wiecznego twórcę baśni, którego historie czytane są do dzisiaj. To, co wyróżniało tego Duńczyka na tle innych i sprawiło, że jego teksty stały się popularne na całym świecie, to przede wszystkim powaga i mrok, które dominowały w jego narracji. Wbrew pozorom to, co pisał hans christian andersen nie było pomyślane jako typowa lektura dla najmłodszych.

Czasy się zmieniają

Baśnie Hansa Christiana Andersena silnie oddziałują na nie tylko dziecięcą, ale i dorosłą wyobraźnię. Duńczyk pisał niezwykle plastycznie i obrazowo, przez co łatwo było sobie wyobrazić nawet największe dziwactwa niepasujące do zastanej rzeczywistości. Baśnie rządzą się jednak swoimi prawami, toteż specyficzny klimat jest czymś, czego się w nich oczekuje. Atmosfera i poczucie odrealnienia są praktycznie dwoma fundamentami zarówno starych, jak i współczesnych baśni.

To, co już odeszło

Baśnie Andersena, które czytamy dzisiaj naszym dzieciom, nie są baśniami przetłumaczonymi jeden do jednego. Wiele bardziej brutalnych, strasznych i smutnych momentów zostało z historii wycięte. Przy tym nawet w tej formie są to opowieści warte przeczytania. Najmłodszym czytelnikom na start polecane są takie bajki jak: Brzydkie kaczątko, Calineczka, Królowa śniegu, Dzikie łabędzie czy Nowe szaty cesarza. Z kolei dorośli odbiorcy powinni sięgnąć szczególnie po te mniej popularne baśnie Andersena. Więcej jest w nich mroku, ale i filozoficznych rozważań.

Twórczość Hansa Christiana Andersena wyróżnia się na tle innych:

– dużą ambicją i głębią psychologiczną postaci,

– pięknym stylem pisarskim, który urzeka do dziś,

– uniwersalnymi, ale i różnorodnymi historiami,

– mrokiem i powagą w narracji,

– pewnym tonem moralizatorskim,

– opowieściami z wyraźnie zaznaczoną puentą, 

– historiami, z których czerpać mogą dorośli i dzieci.