Kim był Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen urodził się na początku XIX wieku w Danii. Pochodził z niepiśmiennej rodziny, jednak dzięki uporowi i codziennej pracy, w końcu znalazł się tam, gdzie chciał. Po długich zmaganiach z systemem Duńczyk wydał swoją pierwszą baśń, za którą pojawiły się kolejne. Okazało się, że twórczość tego niepozornego artysty urzekła czytelników w całej Europie. Kim był hans christian andersen? I dlaczego wciąż po tylu latach czytamy jego baśnie naszym dzieciom?

Wielka rodzina królewska

W rodzinie Andersena od najmłodszych lat pojawiały się plotki, że cały ród spokrewniony jest z duńską rodziną królewską. O tym miały świadczyć relacje babki Hansa, która zapowiadała, że w końcu przyjdzie ten dzień, w którym się wzbogacą. Jak można przewidywać, do tego nigdy nie doszło, a plotki o królewskim pochodzeniu pozostały na zawsze wyłącznie plotkami. Andersen odziedziczył jednak po babce coś, co pomogło mu w pisarskiej karierze. Wielką i nieposkromioną wyobraźnię, której upust dawał w swoich kolejnych baśniach. Nie sposób nie przyznać, że opowieści Hansa Christiana Andersena do dzisiaj są niesamowicie oryginalne. W dodatku wiele z nich nie nadaje się do czytania dzieciom. Stwierdzenie, które mówi o tym, że opowiadania pisarza dedykowane były dzieciom, jest w dużej części fałszywe. Owszem, w twórczości Duńczyka znaleźć możemy wiele łagodnych baśni, jednak w większości dominuje smutek i przygnębienie.

Prawdziwe życie

Dorastanie w biednej rodzinie odbiło się na Andersenie. Pisarz zawsze stał po stronie uciśnionych i wykorzystywanych. To właśnie z takich ludzi czynił zazwyczaj bohaterów swoich baśni i opowiadań. Duńczyk nie lubił też oceniać ludzi po tym, co mówią. Zawsze ważniejsze były dla niego czyny, co również możemy zaobserwować w jego twórczości. Baśnie Hansa Christiana Andersena to wyśmienity i atrakcyjny literacko przegląd najciekawszych historii, które raz nas rozbawią, raz zasmucą, a innym razem dadzą nadzieję na lepsze jutro.