Hans Christian Andersen

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby popularnych “Baśni Andersena”. Ale czy wiedza o tym, kim był ten znany autor i jakie jeszcze pozycje stworzył, nie jest już tak rozpowszechniona.

Kim był Hans Christian Andersen?

Hans Christian Andersen przyszedł na świat w Danii, w 1805 roku. Urodził się  jednej z najbiedniejszych dzielnic Danii. Jego ojcem był szewc, a matką niepiśmienna praczka. Świat baśni poznał dzięki swojej babci. Poza tym, że pisał baśnie, był również poetą i drukarzem. Początkowo uczęszczał do szkoły baletowej, chciał zostać aktorem i śpiewakiem, jednak bezskutecznie. Zaczął pisać zatem sztuki teatralne. Początkowo nie były one wybitne, ponieważ brak edukacji powodował wiele błędów w ich treści. Po licznych podróżach zdecydował się na studia impresjonistyczne.

Nie miał łatwego życia, prześladowały go epizody depresyjne, był melancholikiem, podobno cierpiał na spore kompleksy i poczucie osamotnienia. Był człowiekiem bardzo wrażliwym. Kochał jednak podróżować i zwiedził bardzo wiele miejsc na świecie. Wiele biografii podaje, że był również biseksualistą, a jego uczucia nie zawsze były odwzajemniane. Nie potrafił znaleźć sobie stałego miejsca, ani wieść ustabilizowanego życia.

Jego znajomi także do świata sławnych pisarzy, znał bowiem m.in braci Grimm i Charlesa Dickensa.

Zmarł w roku 1875 koło Kopenhagi.

Twórczość Hansa Christiana Andersena

Najbardziej popularne dzieła Hansa Christiana Andersena poza słynnymi baśniami dla dzieci, zawierającymi elementy autobiografii, to:

– “Improwizator”

– “OT”

– “Tylko grajek”

Poza tym, stworzył oczywiście wcześniej wspomniane baśnie dla dzieci, takie jak:

– “Brzydkie kaczątko”

– “Calineczka”

– “Królowa Śniegu”

– “Mała Syrenka”

– “Pastereczka i kominiarczyk”

– “Księżniczka na ziarnku grochu”

– “Dziewczynka z zapałkami”

– “Nowe szaty króla”

Pierwszy raz jego baśnie dla najmłodszych zostały wydane w Kopenhadze w 1835 roku. Warto zaznajomić się z twórczością tego pisarza. Jego baśnie zostały przetłumaczone na 80 języków i znane są na całym świecie.